"Sağlıklı Nesiller İçin"

Ebeden Annelere Mektup;

Sevgili anne adayı,

Bu günlerde çok mutlu ve heyecanlı olduğunu bir o kadarda endişeli olduğunu biliyorum. Bebeğini kucaklayacağın günü sabırsızlıkla, bazen korku içerisinde beklediğini de biliyorum. Özellikle son günlerde etrafından bir sürü şey işitiyorsun. Birçok kadının doğum hikâyesini dinliyorsun istemesen de. Gebeliklerinde neler yaşadıklarını da duyuyorsun. Bazen, kafan karışıyor, neyi yapıp yapmaman, neyi yemen veya yememen gerektiğini bile bilemiyorsun bu sebeple.  Seni en çok korkutan şey bebeğinin sağlığı biliyorum. Nasıl doğum yapmalısın, doğumda neler yaşanır, doğum gerçekten anlattıkları gibi mi gerçekleşiyor, ağrı var mı doğumda? Eğer ağrı varsa bunu engellemek nasıl mümkün? Dikişlerin olursa ne kadar sürede iyileşir?  Peki ya sezaryen çok ağrılımı? Seni neler bekliyor, bebeğine iyi bakabilecek misin?  Normal doğum sonrası cinsel yaşamın değişir mi? Hepsi ile ilgili aklına onlarca soru takılıyor. Bazen korkuyor, bazen gülüp geçiyorsun haline farkındayım.

Haklısın. Senin yerinde olsam bende böyle düşünürdüm. Bunların her birinin cevabını biliyor ve sana yardım edebilmek için uzun yıllardır eğitim alıyorum. Tüm endişelerini korkularını bana rahatlıkla açabilirsin. Tüm sorularının cevabını bulmanda yardımcı olabilir, korku ve endişelerinin aslında ne kadar yersiz olduğunu öğrenmende katkıda bulunabilirim.

Doğumundan sonra, güzel bebeğini nasıl besleyeceğini, kendi sağlığın için nelere dikkat edeceğini,  daha hızlı eski haline dönebilmen için neler yapman gerektiğini benden öğrenebilirsin.

Her istediğinde yanında olacağımdan emin olabilir ve bana her zaman güvenebilirsin. Bebeğini kucağına alacağın gün yanında olmak benim için eşsiz bir mutluluktur. Seninle birlikte bende bu güzel günü heyecan içerisinde bekliyor olacağım.

Eşsiz ve güzel bir doğum hikâyesi için yalnız değilsin…

Bedenine güvenebilirsin…

   Selam ve sevgilerimle…

Gebelik, Doğum ve Doğum Sonrası Yoldaşın Ebe

Hazırlayan: Uzm. Ebe Esra ÇÖMEZOĞULU